توضیح رشته مهندسی معماری: 

هرگز نمی توان مهندسی معماری را رشته ای صرفا فنی و یا صرفا هنری دانست بلکه رشته معماری  تلفیقی ظریف و هوشمندانه از هنر و فن است . مهندسی معماری شیوه نقشه کشی و طراحی و ساخت ساختمان ها ، بناها و سازه ها است .  معماری هم شامل طراحی در سطوح بزرگ مانند طراحی شهری و چشم اندازها و هم طراحی در سطوح کوچک مانند تک ساختمان و یا جزئیات بنا و حتی مبلمان می شود

توانایی ها و روحیات خاص :

یک معمار باید با علم و دید باز نسبت به نیازهای مردم ،فرهنگ، اقلیم ، شرایط زیست محیطی روز و … فضا را به گونه ای طراحی کند که عملکرد (کارایی) و زیبایی را تواما بازتاب دهد. برای موفقیت در رشته معماری باید از تجسم خلاقانه ذهنی ،ایده پردازی فوق العاده بهره برده باشد و بتواند ایده های ذهنی خود را با خطوط برروی کاغذ پیاده کند . همچنین یک معمار باید اطلاعات کافی از تاریخ معماری و جغرافیای کشور داشته باشد.

موقعیت شغلی: 

در سال های اخیر تعداد علاقه مندان به رشته معماری رو به افزایش بوده  است .همین امر باعث شده است بازار کار، پاسخگوی تعداد فارغ التحصیلان بسیار معماری نباشد.

به صورت عام فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مهندسی معماری میتوانند در شهرداری ها و یا وزارت خانه های مربوطه مشغول به کار شوند و یا در دفاتر خصوصی معماری وشرکت های مهندسین مشاور فعالیت کنند. عده بسیاری از معماران شخصا دفتر معماری تاسیس کرده و با جذب مشتری ها و پروژه های معماری درآمدزایی می کنند . از مزیت های رشته معماری این است که دانشجویان در دوره دانشجویی میتوانند با استفاده از نرم افزار های کاربردی معماری پروژه های دانشجویی را قبول کرده و امرار معاش کنند.

دروس این رشته :

از جمله دروس مهندسی معماری میتوان به هندسه ، فیزیک ایستایی و مقاومت مصالح ، ریاضیات و آمار و … و درس های اختصاصی مانند درک و بیان معماری ،نقشه برداری ، روستا ، مرمت ابنیه و … اشاره کرد.

ادامه تحصیل: 

امکان ادامه تحصیل رشته مهندسی معماری  در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران و خارج از کشور فراهم است. معمولا بیشتر مهندسان معمار دارای مدرک کارشناسی، می توانند طراح فنی ساختمانها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند.

تفاوت رشته معماری وعمران :

با وجود تفاوت های اساسی ای که بین رشته مهندسی معماری و عمران گرایش ساختمان وجود دارد اما این دورشته در برخی از پروژه های موجود در کشور با یکدیگر تداخل به اشتباه تداخل پیدا میکنند.  مهندسین عمران به جنبه  فنی یک سازه بسیار بیشتر اهمیت میدهند در حالی که یک مهندس معمار بیشتر طراحی و زیبایی یک سازه برایش در اولویت قرار دارد. عمران به استخوان بندی ، ترکیبات اصلی، محاسبات سازه ای و استحکام بنا و عواملی از این دست میپردازد. حال آنکه معماری به طراحی و خلق بنا،  فضا سازی ،ظاهر و زیبایی، جانمایی مناسب و… میپردازد .

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۲۱-۸۸۶۸۹۷۵۳

۰۲۱-۸۸۶۸۹۷۵۴