توضیح رشته دامپزشکی : یکی از شاخه های علوم پزشکی است در دو مقطع عمده شامل دکترای حرفه ای ( دکترای عمومی ) و کاردانی دامپزشکی ( فوق دیپلم ) ارائه می شود که کاردانان پس از حدود دوسال می توانند با شرکت در یک آزمون در صورت قبولی در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی ادامه تحصیل دهند . دکترای دامپزشکی در ایران حدودا ۷ سال طول می کشد که طی دو سال اول علوم پایه ،دوسال بعد دروس پاتوبیولوژی که شامل میکروبیولوژی ،آسیب شناسی ،انگل شناسی وبهداشت و کنترل مواد غذایی و در نهایت دوره علوم درمانگاهی که شامل دو دوره نظری عملیاتی و کارورزی می شود .
هدف نهایی : تامین مواد غذایی و بهداشت انسان ،شناخت بیماری های دامی اعم از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان

توانایی ها وروحیات خاص : علاقه مند به زیست ،تسلط به زبان انگلیسی ،قدرت تجزیه و تحلیل بالا ،بیمار نمیتواند دردش را بگوید و یک دامپزشک باید تشخیص بدهد ،علاقه به حیوانات ،داشتن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات ،توانایی کار در ساعات طولانی و نامنظم ، قدرت مشاهده خوب ، قدرت بدنی

موقعیت شغلی : فارغ التحصیلان می توانند در مراکز مختلفی از جمله سازمان دامپزشکی ،موسسه تحقیقات و تولید واکسن رازی ، شرکت های تولید  دارو و فرآورده های دامی ،شرکت های تولید مواد غذایی با فرآورده های دامی ،واحدهای دامپروری دولتی و خصوصی و آزمایشگاه های تشخیص بیماری های دامی و بیماری های انسانی فعالیت می کنند یا خود برای معالجه حیوانات اهلی کلینیک دامپزشکی تاسیس کند . به طور کلی دامپزشکان در کلینیک های دولتی ،کلینیک های خصوصی ،داروخانه دامپزشکی و یا در قسمت آزمایشگاهی مشغول به کار هستند. دامپزشک حیوان را چکاپ می کند و بیماریش را تشخیص می دهد و بیماری های حیوانات را مانند بیماری های عفونی ،حرکتی و تغذیه ای و … را درمان می کند. دردی که حیوان از دچار شدن به بیماری دارد معالجه می کند ،زخم ها را شستشو داده و مداوا می کند ،شکستگی ها را درمان کرده و در صورت نیاز با استفاده از تکنیک های جراحی حیوان را جراحی می کند. به صاحب حیوان در مورد تغذیه و نگهداری مشاوره می دهد و روش های پیشگیری از بیماری های مشترک با انسان را می آموزد.

وظایف : تشخیص ،درمان و تحقیق روی بیماری های حیوانات خانگی ،دام ها و حیوانات باغ وحش ها ،علم تغذیه انسان و دام

ادامه تحصیل : این رشته دارای گرایش های انگل شناسی دامپزشکی ،فیزیولوژی دامپزشکی ،بافت شناسی دامپزشکی ،باکتری شناسی ،ایمنی شناسی ،بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی ،بهداشت آبزیان می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید :
۰۲۱-۸۸۶۸۹۷۵۳
۰۲۱-۸۸۶۸۹۷۵۴