توضیح رشته فیزیوتراپی : رشته ای است که با استفاده از عوامل فیزیکی (مثل گرما،نور،سرما و …) و عوامل مکانیکی (مثل تمرینات و حرکت های مختلف ) در جهت کمک به درمان و بهبود یا بازگرداندن کار اعضای بدن و هدایت بیمار برای استفاده از توانایی های باقی مانده و بدست آمده برای جبران هرچه بیشتر ناتوانایی و محدودیت ها برای رسیدن به زندگی مستقل فرد معلول و بیمار در حد امکان کوشش می نماید . بعد از تشخیص پزشک ،فیزیوتراپی را به عهده می گیرند. این رشته دارای ۲۴ واحد کارآموزی است .
مهم ترین روش های درمانی :
۱)الکتروتراپی توسط دستگاه های گوناگون الکترونیکی درد بیمار کاهش یافته و پروسه ترمیم بافت ها را سرعت می بخشد. در این روش ازموارد الف)امواج مادون قرمز و ماوراءبنفش ب)تحریکات الکتریکی پوستی ج)امواج مافوق پوست د) میدان های الکتریکی و مغناطیسی ه) لیزر
۲) حرکت درمانی : حرکت دادن قسمت های مختلف بدن به وسیله خود بیمار یا متخصص فیزیوتراپی حرکت درمانی نامیده می شود این روش درمانی مورد استعمال وسیعی برای معالجه ضایعاتی بدن دارد خصوصا مدت زمانی که بیمار بستری است بایستی حرکت را شروع نمود تا از خشک شدن مفصل و سفت شدن مفصل ها جلوگیری کرد .
۳) ماساژ یکی از قدیمی ترین روش های درمانی است که توسط متخصص فیزیوتراپی به کمک دست یا ازطریق دستگاه ماساژ الکتریکی صورت گیرد .
۴) آب درمانی یا هیپوتراپی در این روش از آب به شکل استخر یا حوضچه های آب گرم یا آب معدنی و … استفاده می شود .

توانایی ها و روحیات خاص : علاقه وصبر و حوصله فراوان به دلیل ارتباط تنگاتنگ و نزدیک با بیماران و معلولان ،مهارت ارتباطی بالا ،شنونده خوب بودن ،توان خوب در انجام کار با دست از مهم ترین عوامل موفقیت در این رشته می باشند.

موقعیت شغلی : فارغ التحصیلان می توانند در بیمارستان ها،سازمان بهزیسیتی ،هلال احمر ،کلینیک های توانبخشی و سازمان های مربوط به توانبخشی مشغول به کار شوند هم چنین در صورت امکان می توانند مطب و مراکز توانبخشی خصوصی تاسیس کنند.این شغل جزو پردرآمدترین مشاغل مرتبط با ورزش دسته بندی شده است .

ادامه تحصیل : این رشته در کارشناسی ارشد گرایش مجزایی ندارد و فارغ التحصیلان علاوه بر همین عنوان رشته در کارشناسی ارشد در رشته های همجوار مثل علوم تشریح ،آناتومی ،فیزیولوژی و … ادامه تحصیل دهند .

این رشته شباهت زیادی با کاردرمانی دارد و عناوین شغلی مشابهی هم با هم دارند.

برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید:
۰۲۱-۸۸۶۸۹۷۵۳
۰۲۱-۸۸۶۸۹۷۵۴